U tijelu postoje 3 važne tekučine: krv, limfa i likvor. Dobra cirkulacija svih triju tekućina znači zdravlje, a zastoj cirkulacije znači bolest.
Limfa teće limfnim žilama u smjeru odozdola preme gore, zahvaljujući sistemu zalisaka u žilama koji posjeduju vlastitu motoriku, pulsiranju krvnih žila i kontrakciji mišića. Limfa se uljeva u venski sustav na mjestu koje je dr. Vodder (osmislio ručnu limfnu drenažu), označio kao terminus. To mjesto nalazi se odmah iznad ključne kosti na vratu. Odatle ide u venski sustav,bubrege i u mokračni mjehur.
Osnovna zadaća limfnog sustava je odvođenje otpadnih produkata metabolizma iz tijela. Zato limfna drenaža može biti i kao tretman detoksikacije organizma. Limfne žile su puno tanje od krvnih žila zato je pritisak ruke puno manji kod limfne drenaže u odnosu na masažu. Frekvencija protoka limfe je puno sporija nego protok krvi. Zato su i pokreti kod provođenja limfne drenaže jako spori kao i sam protok limfe. Važno ja da su pokreti lagani, spori i ujednačeni po strogo određenim pravilima koja poštuju anatomiju i fizioligiju limfnog sustava.
Limfnom drenažom djelujemo na ravnotežu među tekućinama i postižemo bolje opće stanje organizma jer tretman podiže imunitet, djeluje smirujuće i stimulira parasimpatikus. Idealna je kao antistresni i relaksirajući tretman . Tretman limfne drenaže je ugodan i opuštajući.
Limfnu drenžu izvode educirani terapeuti s detaljnim poznavanjem anatomije i funkcije limfnog sustava.
Indikacije za limfnu drenažu:
Postoji široki spektar indikacija, a osnovna indikacija je limfni zastoj (edem).
Edem može nastati zbog mehaničkog sužavanja limfnih žila
Edemi zbog oboljenja bubrega i proširenih vena
Edem nastao zbog preopterečenosti limfnog sustava
Smanjeno kretanje i dugo sjedenje na poslu ima za posljedicu zastoj limfe (natačene noge)
Stanje nakon amputacije dojke, operacija ili zračenja.
Edemi nakon ortopedskih operacija, operacija čeljusti, sinusa
Lokalni edemi kod reumatskih oboljenja
Pareza n. facijalisa