Više od polovice ljudi pati od problema s kralježnicom, kako odrasli, tako i djeca. Pogledajmo kako je to sa skoliozom, iskrivljenjem kralježnice, što je jedan od najčešćih deformiteta kralježnice i lokomotornog sustava.
Skoliozu prepoznajemo dok stojimo. Glava je nagnuta na jednu stranu,a jedno je rame spušteno zajedno s lopaticom, zdjelica je asimetrična, vidljiva je nejednakost glutealnih brazdi i Lorentzovih trokuta. Iskrivljenje same kralježnice može biti totalna, parcijalna ili kompenzatorna S skolioza. Skoliozu dijelimo na funkcionalnu i strukturalnu. Funkcionalna (ili reverzibilna) skolioza uglavnom se može izliječiti ako je poznat uzrok. Nastaje najčešće zbog lošega držanja pri stajanju i sjedenju, nošenja tereta (školske torbe), neudobnog madraca. Strukturalne (fiksne) skolioze zahvaćaju koštani i ligamentarni dio, mišiće i zglobove između kralježaka te kralježaka i rebara.
Skolioza se liječi konzervativnim terapijama, kineziterapijom, fizioterapijom i manuelnom terapijom te terapijama ortozama i kirurški. Danas se uvode i nove metode i načini liječenja, među njima i osteopatija. Roditeljima skrećemo pozornost da se najbolji rezultati postižu kod mlađih pacijanata, djece dok traje koštani rast. Najzastupljenije su vježbe kod skoliotičnih loših držanja u funkcionalnom stadiju i koriste se za spriječavanje progresije stanja i usvajanje pravilnoga sjedenja, stajanja i hoda. Primjenjuju se vježbe jačanja, istezanja, disanja, stabilizacije, kondicije i balansa. Cilj vježbi je ojačati leđnu i abdominalnu muskulaturu i time povećati stabilnost kralježnice. Važni su istezanje skraćenih mišića i plivanje. Preporuča se i preventivno terapijska metoda liječenja medicinskim trakama (Kinesio Taping).
Kod odraslih se utječe na posljedice skolioze, kao što su miofascijalni blokovi , bolovi, promijenjen respiratorni volumen pluća, rad srca, cirkulacija, rad unutarnjih organa i drugo. Kod lakših strukturalnih skolioza primjenjuje se individualni pristup rada da bi se povećala mobilnost kralježnice, poboljšalo disanje i generalno ojačalo tijelo. Uz vježbe koje se primjenjuju kod djece i ovdje koristimo Kinesio Taping, ali i medicinsku masažu, kraniosakralnu terapiju te miofascijalne tehnike – opuštanje miofascijalnih lanaca.
Zagorske specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju bilježe izvrsne rezultate, od dijagnostike do liječenja. Možete se obratiti i našem Studiju za zdravlje za vježbe i miofacijalne tretmane kod djece i odraslih, tako da je medicinska rehabilitacija dostupna u neposrednom susjedstvu. Stoga je naš savjet, učinite više za sebe i svoje zdravlje te dovedite kvalitetu života do željenih stanja bez nepotrebnog uzimanja lijekova protiv bolova.
Nikolina Sokalić, fizioterapeut
Studijo za zdravlje AZUR fizio
Pustodol 65, Donja Stubica
098 178 5552